SmartNews

головні новини Червонограда, Сокаля та регіону
Скільки платитимемо за доставку газу у 2022 році?

Національна комісія, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), затвердила тарифи для облгазів на 2022 рік. В середньому по Україні доставка (розподіл) газу подорожчає на 3,9%. Це менше, ніж хотіли облгази та ніж передбачали попередні проекти тарифів.

Хто платитиме найбільше та найменше?

Для кожного окремого облгазу розмір тарифу визначається окремо: він залежить від регіону, кількості споживачів і розміру витрат для сталого функціонування газорозподільних систем. Так само варіюється і відсоток, на який зросла плата за доставку газу того чи іншого оператора ГРМ.

За даними НКРЕКП, найбільші тарифи отримали ТОВ “Газпостачсервіс” (Вінницька обл.) – 2,95 грн за кубометр – ТОВ “Спектргаз” – 2,82 грн за кубометр. Утім, тарифи для цих двох компаній не змінилися порівняно з 2021 роком.

Плата за доставку на рівні 2,39 грн за кубометр встановлена для “Гадячгазу”, “Закарпатгазу”, “Лубнигазу”, “Миколаївгазу”, “Тисменицягазу”, “Харківгазу”, “Чернівцігазу”.

Найменше ж за доставку газу пропонують платити споживачам “Київгазу” – лише 38 копійок за кубометр, “Харківміськгазу” – 52 копійки за кубометр та “Кременчукгазу” – 55 копійок за кубометр.

У “Львівгазі” плата за доставку виросла на 0,6% з 2,02 грн за куб до 2,03 грн зо один кубічний метр у 2022 році.

Як зазначають у НКРЕКП, ухвалені цифри змінилися навіть менше, ніж у межах інфляційних процесів. Це сталося завдяки тому, що враховані в тарифах кошти на виробничо-технологічні витрати не змінилися порівняно з 2021 роком.

Чому для розрахунку плати за розподіл газу враховано більше кубів газу, аніж фактично використано за газовий рік?

З 1 січня 2022 року для розрахунку щомісячної плати за доставку газу за основу береться обсяг споживання газу протягом попереднього газового року (з 1 жовтня 2020 року по 30 вересня 2021 року). Сума кубів газу, спожитого за цей період, множиться на тариф на розподіл. Результат ділиться на 12 рівних платежів, які сплачуються щомісячно протягом 2022 року.

Проте є мінімальні обсяги споживання, визначені пунктом 2 глави 6 розділу VI Кодексу ГРМ, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2494:

– 39 кубометрів – для об’єкта побутового споживача, на якому природний газ використовується тільки для приготування їжі;

– 126 кубометрів – для об’єкта побутового споживача, на якому природний газ використовується для підігріву води та приготування їжі;

– 314 кубометрів – для об’єкта побутового споживача, на якому природний газ використовується комплексно, у тому числі для опалення, або об’єкта споживача, що не є побутовим.

Отже, навіть якщо ви споживаєте менше, вам нараховуватимуть ці мінімальні обсяги.

Група споживання споживача газу визначається на момент укладання договору (в залежності від підключених газових пристроїв: газова плита, газовий котел, водонагрівач) та прописується в договорі на розподіл газу.

Наприклад, якщо у договорі зазначена група споживання, відповідно до якої газ використовується комплексно, у тому числі для опалення, тобто підключено газовий котел, то мінімальний об’єм газу за рік, який береться для розрахунку плати за розподіл становить 314 кубометрів.

Як не переплачувати за розподіл газу?

Якщо споживач не користується газовим котлом, тоді йому варто звернутись до свого Оператора ГРМ із заявою про відключення газового котла, та змінити категорію споживання у договорі про розподіл газу (наприклад на «для об’єкта побутового споживача, на якому природний газ використовується тільки для приготування їжі»).

Проте слід звернути увагу, що зміна групи споживання вплине на нарахування за розподіл лише на майбутні періоди (тобто, з 1 січня наступного року). Розраховані об’єми за минулий період залишаться на рівні діючої на той період групи споживання.

Хто може не платити за розподіл газу?

Плата за розподіл газу не нараховується лише тим домогосподарствам, яким офіційно було припинено постачання (розподіл) газу, що підтверджується відповідним Актом припинення газопостачання.

Звертаємо увагу, газопостачання має бути не просто припинено (опломбовано), а також має бути розірвано договір з розподілу газу.

Якщо споживач не бажає сплачувати за розподіл газу, йому необхідно звернутись до свого Оператора ГРМ, і написати заяву про припинення постачання (розподілу) газу з розірванням договору про розподіл газу. Але в разі необхідності відновлення газопостачання доведеться здійснити оплату за його підключення.

Джерело – ГазПравда

Написати коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов’язкові поля позначені *.