SmartNews

головні новини Червонограда, Сокаля та регіону
Тарасу Григоровичу – 207! Як українці святкують он-лайн

9 березня в Україні традиційно відзначають день народження Тараса Шевченка. Шевченко – не лише “наше все”, але й модерний та актуальний символ, справжній герой нації.

Біографія Тараса Шевченка – трагічна і велична одночасно. Кріпак і син кріпаків, сирота з малих літ, він мав стати представником другого ешелону російської інтелігенції, але відчув поклик рідної крові. За це був суворо покараний російським царатом, що ненавидів все українське. Втім, слово Шевченка не загинуло, а сам він став символом боротьби багатьох поколінь українців за волю та Незалежність. Так було у 19 і 20 століттях, так лишається й у 21-му, коли нова російська імперія вкотре намагається знищити все українське.

Постать видатного українця шанована у всьому світі. На планеті існує майже 1400 пам’ятників Шевченку  Пам’ятники Шевченкові у світі встановили рекорд , а з 2014 року Кобзареві присвячено мурал – найбільший в Україні, аж на 570 квадратних метрів.

Його намалювали художники з ательє “Kailas-V” у Харкові до 200-річчя поета на стіні 16-поверхового будинку у Садовому проїзді. У 2021 році мурал було відреставровано й він знову виглядає як новенький.

Шевченка зображають задумливим вусатим дідом. А він помер, за нашими мірками, у молодому віці – в 47 років

Насправді він був душею компанії, любив жартувати і навіть у казематі після арешту тримався молодцем. В його житті були жінки – дуже різні. Серед його коханих (коханок?) згадуються наймичка, князівна, прачка, натурщиця, актриса, одружені жінки і навіть дружина друга – загалом дев’ять.

Талант Шевченка дуже різносторонній

Він написав 237 віршованих, 11 прозових та 2 драматичних твори; збереглося 835 художніх творів у різних стилях і напрямках. Наприкінці життя він захопився гравіруванням і ліпленням, отримав звання академіка з гравюрного мистецтва і до нього слід було звертатися «ваше превосходительство».

Шевченко став став знаменитим ще за життя – і як художник, і як поет

Ним захоплювалася не лише українська інтелігенція та академіки мистецтва, а й аристократи і світські левиці. Він був частим гостем в українських дворянських маєтках, як от Качанівка та Сокиринці, був запрошений на бал одіозного київського генерал-губернатора Бібікова.

Шевченка викупили з кріпацтва за суму, еквівалентну 45 кілограмам чистого срібла

Шевченко був вільним лише 13 років свого життя.

Більшу частину прожив у Росії. Коли Тарасів пан вперше застав його за малюванням портрета, то нам’яв слузі вуха і наказав побити його різками. Хоча згодом зробив з нього свого особистого художника, аби мати зиск з його картин.

Шевченко не був бідним. Наприклад, 1845 року він малює 12 картин, вартість яких становила 5 рублів сріблом – чималі гроші на той час. Міг дозволити собі ром, додавав його в чай – тоді дууууже дорогий елітний алкоголь, який ще й було вкрай важко дістати. 

Шевченко любив модно одягатися і купував дорогий одяг. Його знаменита смушева шапка і комір – це не буденний одяг пересічного українця, а столичний петербурзький «шик».

Шевченко міг мати сина. Після відвідин друга Михайла Максимовича (першого ректора Володимирського, тепер Шевченківського університету) його дружина народила через дев’ять місяців сина Олексія.

Шевченко неодноразово малював голу натуру. Донедавна такі картини трималися за сімома замками. За малюнок до екзамену “Натурщик” Шевченко отримав три бали. До нас дійшло 11 автопортретів Шевченка. Це немало, враховуючи, що ще понад 200 його картин і малюнків вважаються втраченими.

Всі знають “Кобзар”. Проте це лише перша збірка, в яку увійшло всього 8 творів. Пізніше Шевченко видавав й інші твори. В останні роки життя вийшов “Буквар” Шевченка. Згодом власті таки вилучили примірники, хоча у донесенні вказувалося, що він «ничего в себе противного законам не заключает».

У Червоноградському районі річницю народження Шевченка святкують також по особливому. Про це свідчать численні відео в соцмережах, які цього дня публікують користувачі. Ось деякі з них.

Флешмоб від працівників Белзької міської ради до 207 річниці від дня народження Т.Г. Шевченка: «Ми тебе не забудем, Тарасе!»

Нас об’єднав Кобзар… Як правило, хороші ідеї приходять «з неба». Це одна з них – проєкт Н.Криштальської «Від А до Я». Він передбачає пройти разом з учнями всі сходинки від ідеї до реального результату. В рамках цього проєкту народилась думка вшанувати ім’я великого Кобзаря через написання пісні. Під час уроків мистецтва в 7-х і 9-х класах в творчому тандемі з консультантами – вчителями української мови та літератури М.Мигаль та С.Мигаль діти складали речитатив. Слово за словом, строфа за строфою – і в суботу з ледь-ледь готовим матеріалом ми пішли записуватись на студію звукозапису. Хотілось, щоб пісня звучала в хорошій якості та часу було обмаль. Приспів до нас надійшов з-за кордону. Допомогла написати поетеса Оксана Блащук . Щоб отримати результат були підтягнуті всі сили. Працювали напружено знову у тандемі: діти + звукорежисер В.В.Михальов та відеооператор В.О.Михальов. Більшість учнів, які записувались в студії – не є вокалістами. Тому прийшлось доволі сильно попрацювати всім ланкам ланцюжка, який носить назву «Тарас Шевченко – це нації сила( Блащук О)». У нас все вийшло. Найголовніше – ми згадали і ще будемо не раз в житті згадувати Тараса Шевченка, завдяки творчості якого нас-українців знають в усьому світі. Дякуємо, Кобзарю, за те, що нас об’єднав у творчій майстерні. Дякуємо усім, хто долучився до реалізації проєкту «Тарас Шевченко – це нації сила(О.Блащук)». Криштальська Н.В.

”Шевченко-наш сучасник“ Я так би назвала вчорашнє святкування 207 річниці Т. Г. Шевченка. Зворушливе звучання бандури, в поєднанні запального гуцульського танцю, роками виспіваних творів Шевченка: Заповіт, Думи моі, Думи, Як умру то поховайте… Безцінного скарбу читання його поезій , відчуття щирості і любові до всього прекрасного, світлого і позитивного…Напевне, саме так хотів би прожити наш Геній Тарас Григорович Шевченко”, – Світлана Лозинська з Яструбич.

Т.Шевченко “Тополя” обробка Оксани Герасименко – Галина Семенчук, Христина Бабчук. Сокальська дитяча школа мистецтс ім. Віктора Матюка.

Сокальська дитяча школа мистецтв ім.В.Матюка.Т.Г.Шевченко “Тече вода з-під явора”. Виконує молодша група хору, кер. Марія Дубик, ансамбль “Зірочки”, кер. Ірина Когут, конц. Олена Знак.

Написати коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов’язкові поля позначені *.