Warning: getimagesize(https://www.smartnews.com.ua/wp-content/uploads/2020/03/aea3cb73-7289-401f-8666-fe4e262379f9-1024x576.jpeg): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /home/ds001/smartnews.com.ua/www/wp-content/plugins/wp-open-graph/output.class.php on line 306

SmartNews

головні новини Червонограда, Сокаля та регіону

можна вважати вдалим, хоча до складу громади поки що увійшло близько половини територій, передбачених чинним перспективним планом 

Процес децентралізації у майже всіх районах Львівщини проходить зі значним скрипом. Бо шлях від ідеї створення громади до розпорядження Кабміну про визнання її спроможності довгий і нерідко тернистий. Адже в доповнення до профільного закону, який має назву «Про добровільне об’єднання територіальних громад» Кабінет міністрів України ще у квітні 2015 року затвердив Методику формування спроможних територіальних громад. Прочитавши назву закону та його основні положення, мешканці сотень містечок, селищ і сіл сповнювалися натхненням для того, аби стати нарешті господарями у власному домі та спільно його розвивати. Але перші спроби утворення об’єднаних територіальних громад яскраво підтвердили давнє прислів’я про те, що «де два українці – там три гетьмани». Бо навіть людям, які живуть у населених пунктах, пов’язаних між собою багаторічними добросусідськими відносинами, рідко вдавалося узгодити питання центру майбутньої громади без публічних сварок і гострих конфліктів. Кожен за звичкою тягнув ковдру на себе, а якщо перевага якогось одного міста чи селища за кількістю населення та розвитком інфраструктури виявлялася очевидною, опоненти нерідко заявляли про готовність створити власну альтернативну громаду бодай би із двох невеличких сіл. І навіть коли після тривалих дискусій основні питання вдавалося узгодити, ініціативним групам доводилося входити у тривалий процес складних взаємовідносин із органами державної влади. В основному саме на цьому етапі люди дізнавалися про особливості реалізації Методики формування спроможних територіальних громад, необхідність внесення потенційної громади у перспективний план та про чимало інших супутніх бюрократичних процедур. Оскільки досить часто бачення представників обласних адміністрацій та учасників ініціативних груп суттєво різнилися, розпочиналися різноманітні акції протесту, в тому числі й перекриття доріг, які тривають дотепер. 

Повністю «децентралізувати» Радехівщину у перші роки дії закону про добровільне об’єднання громад також не вдалося. Хоча за кількістю населення район є одним із найменших у області – тут проживає орієнтовно 47 тисяч людей, в тому числі 10 тисяч у місті Радехові – економічний потенціал краю є значним. Адже саме тут розташована «Молочна компанія «Галичина», яка є одним з найбільших виробників молокопродукції в Україні, ТзОВ «Мебель-сервіс» – один із найпотужніших виробників меблів, найбільший у Західній Україні цукровий завод, два спиртзаводи, ДП «Радехівське лісомисливське господарство», два торфобрикетні заводи, підприємство «Радехівська сонячна станція», яке виробляє електроенергію з екологічно чистих джерел. Крупні промислові підприємства перераховують чималі суми податків до бюджетів різних рівнів. Наявність солідних фінансових ресурсів давала можливість розмірковувати над різними конфігураціями поділу району на громади. Спочатку під час підготовки перспективного плану виникла ідея утворення шести об’єднаних громад, згодом – чотирьох. Ще пізніше окремі владоможці намагалися «законсервувати» район, тобто об’єднати всі населені пункти в одну велику громаду. Але у жовтні 2016 року Львівська обласна рада затвердила перспективний план Радехівщини, який передбачав утворення двох ОТГ – Радехівської у центральній і західній частині району та Лопатинської – у східній.

До фактичного створення цих громад справа дійшла аж у грудні 2018 року. Причому близько половини населених пунктів району так поки що і не потрапили до жодної з ОТГ. Наприклад, до складу Радехівської об’єднаної громади добровільно погодилися увійти саме місто Радехів та 9 сільських рад. А ще стільки ж вирішили «тягнути до останнього». З яких причин – визначити достеменно важко. Чи то сільські голови так прагнули допрацювати свою каденцію, чи мешканці сіл зберігали надію на утворення власних дрібних громад – невідомо. Але навіть у такому «усіченому» варіанті мешканці Радехівської ОТГ провели вибори, під час яких довірили посаду голови громади тодішньому міському голові Радехова Степану Коханчуку. 21 лютого з ініціативи Львівської регіональної дирекції Асоціації міст України представники засобів масової інформації та працівники закладів культури із сусідніх районів отримали змогу побувати у Радехові та дізнатися про здобутки об’єднаної громади упродовж першого року самостійного плавання. Із головою ОТГ Степаном Коханчуком гості спілкувалися у найвідомішій архітектурній пам’ятці міста – Народному домі, який був збудований у 1912 році. Сьогодні в цій споруді розташована центральна районна книгозбірня та відділення РАЦС. 

Розповідаючи про досягнення і негаразди нової об’єднаної територіальної громади, Степан Коханчук наголосив на тому, що упродовж 2019 року у розвиток соціальної інфраструктури Радехівської міської ОТГ вдалося вкласти 23,68 млн грн: 6,19 млн – із державного бюджету, 4 млн – з обласного та 13,4 млн із бюджету громади. За ці кошти проведено капітальний ремонт будівель Немилівського та Синьківського навчально-виховних комплексів, Бишівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ст., придбано обладнання для НВК села Немилів. Встановлено нові дитячі майданчики у селах Тетевчиці, Сабанівка, Криве, Сушно. Відреставровано також будівлі Народних домів сіл Середпільці та Монастирок-Оглядівський. 5 млн грн громаді довелося витратити на капітальний ремонт автомобільної дороги загального користування комунальної власності по вул. Витківській у Радехові (це у минулому сумнозвісна ділянка дороги, яка веде від траси Львів-Луцьк до повороту на Червоноград). Окрім цього, було придбано спеціалізований автомобіль-сміттєвоз для комунального підприємства «Радехівське ВКГ» на суму 1,85 млн грн. Майже 7,3 млн грн виділено на роботи з утримання вулиць і доріг в належному санітарному стані, вивіз сміття, влаштування площ та пішохідних доріжок в Радехові та інших населених пунктах громади.

В рамках урядової програми «Доступна медицина» за 6 млн грн збудовано амбулаторію монопрактики у Бишівському старостинському окрузі. 717 тис грн виділено на реконструкцію відділення гемодіалізу КНП «Радехівська центральна районна лікарня». Відремонтовано дах Народного дому села Мукані на суму 454,4 тис грн, за 188,8 тис грн встановлено теплогенератор і відремонтовано систему опалення Народного дому села Торки, капітально відремонтовано дошкільний навчальний заклад №3 в Радехові, який обійшовся у 1 млн 196 тис грн та їдальню опорного закладу «Радехівська загальноосвітня школа I-III ст. №1» на суму 250 тис грн. 300 тис грн виділено на створення спільної радіоінформаційної мережі територіальних громад Радехівського, Кам’янка-Бузького та Перемишлянського районів, 188,5 тис грн – на співфінансування придбання житла учасникам АТО. А ще у 2019 році в Радехові відбувся Західноукраїнський фестиваль «Куховарня RadoFest», під час якого встановлено рекорд України у номінації «Найбільша кількість видів начинок вареників» – їх члени журі змогли налічити аж 50. Цей загальнонаціональний рекорд, до речі, став для Радехова уже другим. Перший було встановлено у 2017 році в номінації «Найдовший стіл, сервірований українськими автентичними стравами». Його довжина становила 114,8 метра. Розповів Степан Коханчук також про те, яким чином опалюються багатоквартирні житлові будинки Радехова та приміщення закладів освіти, культури і соціальної сфери:

– На превелике щастя, у 2015 році, коли я вперше став міським головою, всі багатоквартирні будинки нашого міста вже були переведені на індивідуальне опалення. Маємо централізовану котельню для опалення бюджетних установ – шкіл, бібліотек, лікарні, школи мистецтв, дитячого садочка. Цілісний майновий комплекс міського комунального підприємства «Радехівтеплоенерго» ми передали в оренду. І зараз опаленням бюджетних закладів займається приватне підприємство. Котельня працює на комбінованих видах палива – частково спалює газ та різного роду тверде паливо – дрова, подрібнену щепу, отриману внаслідок обрізки сухих гілок у парках і скверах, торфобрикети і навіть вугілля. Вугіллям, до речі, зараз грітися для нас найдорожче.

Після спілкування з головою Радехівської ОТГ Степаном Коханчуком журналісти та працівники закладів культури оглянули місцеву школу мистецтв імені митрополита Андрея Шептицького, спеціалізовану школу І-ІІІ ст. №3 із поглибленим вивченням іноземної мови та бібліотеку для дітей, працівники якої впроваджують такі прогресивні методи роботи зі своїми юними відвідувачами як нічні читання, школа здоров’я разом із лікарем, вивчення і обговорення Біблії разом із священником та інші. 

Незважаючи на те, що перший рік свого самостійного існування Радехівська ОТГ провела загалом вдало, в майбутньому громаду чекає немало випробувань. Адже поки що не зрозуміло, чи вистачатиме коштів для забезпечення належних умов життєдіяльності усіх населених пунктів після запланованого приєднання ще десяти сільських рад. Але усі проблеми можна буде вирішити, якщо звичайні люди, керівники промислових підприємств та представники малого бізнесу довірятимуть органам влади та допомагатимуть їм.

До речі, саме 21 лютого завершила свою роботу міжвідомча обласна робоча група з підготовки пропозицій щодо адміністративно-територіального устрою базового рівня Львівської області. Незважаючи на активні виступи представників ініціативної групи, які відстоювали ідею створення Сілецької міської ОТГ з центром у місті Соснівка, члени робочої групи підтримали пропозицію формування великої Червоноградської громади, до складу якої мають увійти міста Червоноград та Соснівка, селище Гірник, Острівська, Сілецька, Волсвинська та Межирічанська сільські ради Сокальського району та Поздимирська сільська рада Радехівського району. Остаточну крапку у затвердженні нового перспективного плану Львівщини повинен поставити Кабінет міністрів України.

Андрій ДІКАЛЬЧУК. “Новини Прибужжя”

Написати коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов’язкові поля позначені *.