SmartNews

головні новини Червонограда, Сокаля та регіону
Яка у вас реакція на укуси комах? Про синдром Скітера від головного лікаря Сокальської ЦРЛ

З настанням літа починається щорічне випробування – постійно сверблять місця укусів комарів. Усьому виною є слина комара, яка, при попаданні в шкіру, викликає місцеву імунну реакцію. Погано переносять укуси діти, часто розчухуючи шкіру до ран і заносячи вторинну інфекцію.

Буває, що укус комахи супроводжується надзвичайно сильною реакцією – в такому випадку є зміст говорити про алергічну реакцію на слину комара.

“У розвитку нормальної реакції на укус комара виділяють 2 фази:

⁃ Миттєва імунна реакція у вигляді почервоніння шкіри і виникнення пухиря. Зазвичай розвивається протягом 20 хвилин;

⁃ Уповільнена імунна реакція, з утворенням щільної папули, яка може дозрівати до 10 днів,” – зазначає головний лікар Сокальської ЦРЛ Роман Швед.

Аномальна реакція на укус комара може бути декількох типів:

  • Масивна місцева реакція ( «синдром Скітера») у вигляді великої зони почервоніння, підвищення температури і набряку тканин. Така реакція розвивається кілька годин, досягає піку протягом 8-12 годин і розвивається від 3 до 10 днів. Часто місцева реакція може супроводжуватися загальним нездужанням і навіть невеликою лихоманкою. Іноді на місці укусу з’являються синці або великі везикули. Можливий некроз в місці укусу.
  • Системна алергічна реакція – кропив’янка, анафілактичний шок, сироваткова хвороба, збільшення лімфоїдних органів (лімфовузлів, печінки і селезінки), лихоманка.
  • Респіраторна реакція на алергени комара – нежить, астма.

Ризик алергічних реакцій на слину комара підвищений:
⁃ у людей з мастоцитозом;
⁃ у людей, які тривалий час знаходяться в місцях скупчення комарів;
⁃ у дітей;
⁃ у туристів, які зазнали укусів комарів нових видів, з якими вони раніше не контактували;
⁃ у людей з імунодефіцитами;
⁃ у людей з деякими захворюваннями крові.

Типове протікання алергії на укуси комарів зазвичай мають кілька стадій:
⁃ При першому укусі відбувається сенсибілізація до алергенів комара;
⁃ При другому і наступному укусі розвивається миттєва місцева реакція і відстрочена алергічна реакція у вигляді масивного набряку тканин;
⁃ У наступні місяці / роки при повторних укусах відбувається десенсибілізація, зникає уповільнена алергічна реакція.

Діагноз зазвичай не викликає ускладнень. Алергодіагностики не потрібно, оскільки відсутні якісні екстракти саме алергенів слини комара. Часто може виникнути проблема при з’ясуванні, яка саме комаха спровокувала ту чи іншу алергічну реакцію. Адже подібні реакції бувають також при укусі різних перетинчастокрилих, мурах, павуків, різних мошок, тощо.

Також Роман Швед у своєму дописі у facebook пояснив як лікувати укуси комарів або їх попереджати.

“Максимальна профілактика укусів – використання москітних сіток, одягу з довгими рукавами та штанинами; репелентів, які наносяться на одяг/намети/сітки або на шкіру (DEET/ ДЕТА 10%, найпопулярніший компонент репелентів комах, а також пікарідін, дозволений дітям від 2 місяців); усунення вогнищ застійної води біля будинку. Іноді для профілактики алергії, при можливому укусі, застосовуються антигістамінні препарати заздалегідь.Також дієвими є антигістамінні препарати; гормональні креми; таблетовані гормони; при анафілактичній реакції пацієнт повинен бути забезпечений автоінжектором з адреналіном”.

І найголовніше – не займайтесь самолікуванням. Краще зателефонуйте своєму сімейному лікарю.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.