SmartNews

головні новини Червонограда, Сокаля та регіону
Серпень – час їсти кавуни

Кавун – улюблена ягода дітей та дорослих. А у спеку це ще й чи не найпопулярніший десерт: прекрасно освіжає, втамовує спрагу і наповнює організм рідиною.

Яка користь кавуна

М’якоть кавуна на 92-95% складається з води. Решту становлять незначна кількість клітковини, вітамін С, червоні пігменти каротиноїди та лікопен, амінокислоти аргінін і цитрулін.

У кавунах, хоч і в невеликій кількості, містяться всі 19 вітамінів та 11 мінералів.

Калорійність становить близько 30 калорій на 100 грамів, хоча буває і більше. Дієтологи включають цей продукт в різні дієти, спрямовані на зменшення ваги.

Лікопен, що міститься у кавуні, — це каротиноїд, жиророзчинний пігмент, що зумовлює колір кавунів та помідорів. Що червоніший кавун, то більше в ньому лікопену.

Лікопен має потужні антиоксидантні і протизапальні властивості та зменшує тромбоутворення. Що більше лікопену в сироватці крові та жировій тканині, то менші шанси розвитку атеросклерозу та раку молочної залози.

Лікопен також знижує синтез холестеролу печінкою, сприяє поглинанню клітинами ліпопротеїнів крові (тобто знижує їх рівень в крові, чим сприяє здоров’ю судин), та знижує ризик остеопорозу.Цитрулін – це амінокислота, що не входить до складу білків, але бере участь в азотистому обміні. Саме слово “цитрулін” походить від латинської назви кавуна. Цитрулін має хорошу біодоступність, тобто добре поглинається кишківником, і перетворюється на амінокислоту аргінін.


Кому корисно їсти кавун


Кавуни корисні людям, що тренуються. Адже це — і швидкі вуглеводи, і антиоксиданти, амінокислоти-джерела закису азоту NO, потрібного для розширення судин. Дослідження вказують, що кавуновий сік/пюре мають таку саму дію, як спортивні напої, але відчуття від тренування кращі.

Цитрулін сприяє набору і підтримці м’язової маси в спортсменів, бо активує той самий сигнальний каскад, що і улюблена багатьма добавка ВСАА.

Щоденне споживання кавуна потрібне людям із атеросклерозом, жінкам в менопаузі та людям із гіпертензією та пре-гіпертензією.Кавун корисний для здоров’я шкіри та сітківки очей завдяки вмісту антиоксидантів. В усіх випадках надмірне споживання користі не приносить. Тим, в кого тиск нормальний чи низький, щоденний кавуновий десерт може тиск навіть знизити.

Кавун радять їсти людям, що прагнуть зменшити споживання калорій, оскільки ця їжа заповнює шлунок, але не дуже калорійна. Але пам’ятайте, що ці калорії походять з цукрів, а нашому тілу цукрів багато не треба. При схудненні важливо споживати достатньо білка, інакше воно відбуватиметься передусім за рахунок м’язів, а не жиру.

Ягоду не можна їсти при діареї, коліті, загостренні хвороб органів травлення, а також при каменях у нирках і захворюваннях передміхурової залози.


Таке страшне слово «нітрати»


Нітрати – це перша асоціація з кавунами, але вони не становлять загрози здоров’ю. Насправді, нітрати надходять у наш організм протягом року із овочами (особливо з буряком, редисом, шпинатом, руколою), м’ясом та питною водою.

Кількість нітратів в кавунах варіюється, але допустима ВООЗ норма нітратів для людини вагою 60 кг дорівнює 300 мг. Така кількість міститься більш ніж в одному літрі м’якоті кавуна, якого щедро поливали амонійною селітрою. Ця норма розрахована передусім для немовлят — 50 мг/кг ваги, а немовлята значно вразливіші до дії нітратів за дорослих і старших дітей.

Отже, нітрати в кавунах не є отрутою, їх мало, і нітрати є однією з ланок контролю тиску.


Чому після кавуна буває погано


Нудота, діарея, біль в животі супроводжують кишкові інфекції, зокрема, сальмонельоз та лістеріоз. Salmonella та Listeria живуть на поверхні немитих овочів, особливо тих, що продають на землі, трасі чи на ринку біля м’яса.

Якщо кавун розрізати і куштувати перед купівлею, чи їсти вдома немитими, то бактерії з поверхні потраплять у м’якоть і згодом у кишківник. Достатньо навіть купити пів кавуна в супермаркеті, щоб в розріз потрапили бактерії. Тож загрозу здоров’ю становлять не ранні кавуни, а брудні.

Наша вам порада – не купуйте розрізані кавуни і обов’язково мийте ягоду перед вживанням.

А ще хорошого має бути в міру. Понад 30 мг лікопену (того самого корисного антиоксиданту) в деяких людей можуть викликати діарею і нудоту.

Людям з гіперкаліємією, надлишком калію в крові, не можна переїдати кавунів. В кавуні міститься калій, який здоровій людині буде на користь, а тим, хто не може регулювати рівень калію в крові, зашкодить і викличе аритмію чи спазми м’язів.

Цукрів у кавуні відносно мало, але літр кавунової м’якоті — це уже 60 грамів цукру. Тож звична щедра порція кавуна має значне глікемічне навантаження. Найкраще — це знати міру та чергувати вживання кавунів із іншою рослинною їжею, багатою на клітковину. Це зробить підйом глюкози в крові не таким різким.

Як споживати кавун


Найкраще їсти кавун свіжим!
Втім заморожений кавуновий сік має такі ж властивості, як і свіжий кавун.

Можна пастеризувати сік: прогріти до 78 градусів і вимкнути. Це збільшує біодоступність лікопену і подовжує термін зберігання соку. Але при цьому сік змінює колір та консистенцію.

Корисно їсти кавун з чимось жировмісним – сиром, горіхами. Наприклад, приготуйте салат із кавуна, сиру фети та оливкової олії.
Зробіть желе з пюре кавуна. Желатин — це хороше джерело амінокислот, що входять до складу колагену.

Тож їжте кавун на здоров’я і пам’ятайте: все добре в міру!

Джерело – Львівський обласний центр громадського здоров’я

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.