Warning: getimagesize(https://www.smartnews.com.ua/wp-content/uploads/2020/03/img_20200219_090539-1024x576.jpg): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /home/ds001/smartnews.com.ua/www/wp-content/plugins/wp-open-graph/output.class.php on line 306

SmartNews

головні новини Червонограда, Сокаля та регіону

«Вас вітає місто юності, квітів і праці». Цим обнадійливим і промовистим гаслом Червоноград вже понад чотири десятиліття зустрічає усіх людей, які перетинають міст через Західний Буг з боку села Бендюга. Та чим насправді запам’ятовується наше місто гостям, котрі приїжджають сюди вперше? Що їх найбільше вражає, впадає в око, дивує? Що візуально відрізняє житлові квартали Червонограда від так званих «спальних» районів десятків інших подібних населених пунктів? Однозначну відповідь на це питання відшукати не так уже й складно.

Це – балкони! Багато сотень різноманітних добудованих і розширених балконів, які, немов гриби-паразити, понаростали практично на усіх червоноградських багатоповерхівках. Сьогодні у новій частині Червонограда і справді дуже важко знайти житловий дім, до якого не було б прибудовано хоча б із п’ять великих балконів. А у найстарішому районі нового міста, що простягається від спорткомплексу «Шахтар» до проспекту Шевченка, є немало споруд, первинний фасад яких розгледіти уже практично неможливо. Бо балконами він захаращений трохи більше, ніж повністю.

Нічого подібного у інших містах Львівщини і Західної України немає й близько. Окремі прибудови, особливо на перших поверхах, звісно, є. Але тотальна «балконізація» житлових будинків стала справжнім червоноградським ноу-хау. І зараз, мабуть, пізно розмірковувати над тим, добре це чи погано. Бо балкони уже споруджені, жодних суттєвих аварійних ситуацій чи нещасних випадків, які були б пов’язані з їх експлуатацією, на щастя, не траплялося. Та й власники помешкань, які вклали у їх розширення немалі кошти, навіть під загрозою судової тяганини не погодяться добровільно демонтовувати ті прибудови, які не несуть суттєвої загрози для багатоквартирних будинків.

Досить часто червоноградці добудовували до своїх квартир балкони, не оформлюючи при цьому жодних документів. Тобто, діяли за такою послідовністю: захотів – назбирав грошей – знайшов бригаду – спорудив. А про те, що поміж етапами появи задуму і його втілення повинен бути ще й етап виготовлення необхідних дозволів, воліли взагалі не згадувати. Бо «якось воно буде». Проте, згодом виявлялося, що із квартирою з незаконно добудованим балконом не можна вчиняти жодних юридичних дій – продати, обміняти, оформити на себе частку померлого родича і таке інше. Тож, що слід робити людям, які балкон побудували, але документів на нього не оформили? Відповідь на це питання «Новинам Прибужжя» надав директор комунального підприємства «Червонограджитлокомунсервіс» Юрій КУКОБА.

Юрію Михайловичу, коли і як у нашому місті розпочався процес масового спорудження нових та розширення існуючих балконів?

– Дозволи на добудову балконів виконавчий комітет Червоноградської міської ради розпочав видавати у перші роки існування незалежної України. В наших архівах маємо копії розпоряджень виконкому від 1993-го, 1995-го та інших років того періоду, відповідно до яких власникам помешкань або основним квартиронаймачам дозволяється побудувати балкони довжиною від трьох до шести метрів на перших поверхах і вище. В частині цих документів присутні формулювання «як виняток», «в порядку експерименту» і тому подібні. Громадяни зверталися з ініціативою, яку тодішня міська влада підтримувала. Причому люди повинні були узгоджувати робочі креслення на спорудження балконів з головним архітектором міста. Тобто передбачалося, що цей процес буде контрольованим. Але згодом виявилося, що масову добудову та розширення балконів розпочати значно легше, ніж зупинити. Бо після найпершої хвилі будівництва частина червоноградців чомусь вирішила, що балкон до свого помешкання можна добудувати на власний розсуд, без жодних погоджень із органами влади.

Тобто діяли за принципом «сусід зробив, то й мені можна»? Забуваючи при цьому навіть запитати у сусіда чи оформлював він якісь документи.

– Мабуть, так. І тому на сьогодні у місті є деякі балкони, які споруджені з порушенням усіх можливих норм і правил. Оскільки їх розміри суттєво перевищують допустимі, узаконити такі прибудови їх власникам буде дуже важко. Для того, щоб чітко розуміти скільки балконів червоноградці набудували за три останні десятиліття, наше комунальне підприємство кілька разів проводило загальноміську інвентаризацію багатоквартирних житлових будинків. Остання із них завершилася наприкінці 2019 року. Під час цієї перевірки виявлено 2346 добудованих або розширених балкони. Лише 208 із них власники побудували, маючи на руках оформлені належним чином документи – 146 до 2000-го року та 62 – після. Ще 89 балконів було легалізовано у судовому порядку вже після спорудження. А от на решту прибудов, яких налічується аж 2049, ми документів поки не бачили. Не виключено, що на певну частину із них необхідні дозволи є, просто під час проведення обстежень наші працівники не змогли застати мешканців удома. А згодом люди з певних причин не побачили чи проігнорували поширені нами оголошення про потребу звернутися до «Червонограджитлокомунсервісу» для уточнення даних. Та все ж, немає жодних сумнівів у тому, що більша частина цих балконів споруджена незаконно.

То що ж повинні робити власники таких помешкань? Як їм довести, що самовільно споруджені прибудови не несуть небезпеки для усього будинку? І як їм зараз оформити нові документи на квартиру?

– В першу чергу наголошу на тому, що наше комунальне підприємство, яке надає послуги з управління та обслуговує 391 багатоквартирний житловий будинок, зацікавлене у тому, аби якомога більше людей привели до ладу документи, що посвідчують їхнє право власності на житло. І ми будемо у цьому всіляко сприяти. Але й самі мешканці повинні розуміти, що це потрібно в першу чергу їм. А тому й потребує від них певних зусиль. Для початку слід отримати висновок сертифікованої експертної технічної організації про те, що самовільна прибудова споруджена з дотриманням будівельних та архітектурних норм. Такий документ може видати для прикладу державне підприємство «Західний експертно-технічний центр Держпраці», що розташоване у Львові за адресою вулиця Богдана Хмельницького, 233а. Або ж приватні організації, які мають необхідні сертифікати і ліцензії для здійснення такого виду діяльності. Згодом доведеться оформити письмовий протокол із дозволом на легалізацію прибудови від власників мінімум 75-ти відсотків житлової площі вашого будинку. З цими двома документами звертаєтеся за погодженням до нас, тобто до комунального підприємства «Червонограджитлокомунсервіс», або ж до керівника свого ОСББ та у бюро технічної інвентаризації для виготовлення нового технічного паспорта. І згодом, фактично останню крапку у цій справі ставить суд. Отримавши позитивне рішення суду, громадянин звертається до державного реєстратора для внесення змін у Державний реєстр речових прав на нерухоме майно. Звісно, уся ця процедура потребує від власника квартири немалих затрат енергії і часу. Але іншого шляху легалізації незаконно збудованих балконів немає.

До речі, не всі червоноградці зможуть отримати дозвільні документи на прибудови до своїх помешкань. Якщо ширина балкону перевищує позначку в 1 метр 20 сантиметрів, така споруда не відповідає будівельним нормам, є небезпечною і підлягає знесенню. Під час проведення минулорічної інвентаризації житлового фонду у Державну архітектурно-будівельну інспекцію надіслано листи про виявлення десяти таких споруд. В минулі роки, нагадаю, після отримання відповідних рішень суду примусово демонтовано балкони у будинках за адресами проспект Шевченка, 11 та вулиця Бандери, 23 у Червонограді. Вони були споруджені з грубими порушеннями будівельних норм, а тому не могли бути легалізованими у судовому порядку.

Чи були останнім часом судові справи щодо шкоди, завданої незаконними прибудовами?

– 16 січня цього року Червоноградський міський суд прийняв рішення, яким зобов’язав мешканку однієї з квартир будинку №3, що на проспекті Шевченка, демонтувати за власний рахунок самовільно встановлений дашок над своїм балконом. Справа в тому, що іще минулої зими з цього дашка впала льодяна брила. Під час падіння вона пошкодила припаркований у дворі автомобіль і травмувала його власника.

А тому звертаємося до усіх червоноградців, які облаштували свої балкони подібними дашками з переконливим проханням ліквідувати ці прибудови. Бо вони в основному споруджені з ухилом, на них немає снігозатримувачів і, відповідно, в зимовий період ці дашки, як ми уже переконалися, можуть нести значну небезпеку для здоров’я і майна людей. Цьогоріч снігу у нашому місті майже не випадало, але ж ніхто не знає, якою буде наступна зима. Найбільше ця проблема характерна для проспекту Шевченка, зокрема будинків номери 3, 5, 17, 21, 23, 25, 27, а також багатьох інших.

З початку цього року, як відомо, добудовувати і розширювати балкони на території Червоноградської міської ради заборонено.

– Так, відповідне рішення виконавчий комітет прийняв 24 жовтня 2019 року. Цим документом забороняється при експлуатації, реконструкції, капітальному ремонтi, переплануваннi будинкiв, окремих квартир та нежитлових примiщень в багатоквартирних житлових будинках влаштовувати нові i розширювати iснуючі балкони i лоджії, утеплювати їх та влаштовувати нові i розширювати iснуючі вiконні i дверні прорiзи. І, якщо зараз наші працівники помічають такі будівельні роботи, вони зобов’язані одразу ж повідомити про цей факт керівництво підприємства, а ми, відповідно, направляємо лист до Державної архітектурно-будівельної інспекції, працівники якої вживають передбачені законодавством заходи для припинення незаконного будівництва.

Андрій ДІКАЛЬЧУК. ” Новини Прибужжя”

Написати коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов’язкові поля позначені *.