SmartNews

головні новини Червонограда, Сокаля та регіону
Як оформити субсидію у 2021 році? (зі змінами, ухваленими в травні 2021 року)

Консультаційний центр «ГазПравда» проаналізував зміни до порядку нарахування субсидій, що діють в Україні з травня 2021 року.

14 квітня 2021 року Уряд прийняв проект постанови, якою посилив адресність надання житлових субсидій для забезпечення державної соціальної підтримки населенню та здійснення заходів ефективного і раціонального використання бюджетних коштів.

Ще з 2019 року почався процес монетизації субсидій. У минулому опалювальному періоді житлова субсидія надавалася у грошовій формі, але за 2-ма різними механізмами:

 •  готівкові виплати, які отримувало майже 95% отримувачів субсидії;
 •  грошова безготівкова форма, шляхом зарахування на рахунок в «Ощадбанку» (близько 5 % отримувачів субсидії). І «Ощадбанк» вже проводив розрахунки з підприємствами.

Відповідно до змін, ухвалених урядом, з травня 2021 року субсидії повинні виплачуватися громадянам виключно у готівковій формі.

Крім того, постанова містить ще ряд обмежень при отриманні для призначення субсидій. Але основне  – вона змушувала громадян переподавати документи. Відповідно, люди почали «штурмувати» органи соціального захисту населення, аби подати оновлені заяву та декларацію. 

Ситуацію виправили у травні. Згідно з Постановою КМУ від 19.05.2021 № 505 «Деякі питання призначення житлових субсидій»,  призначення житлової субсидії на наступний період домогосподарствам, які отримували житлову субсидію в опалювальному сезоні 2020-2021 років, буде проводитися без особистого звернення громадян.

Увага! Громадяни, які отримували житлову субсидію в опалювальному сезоні 2020-2021 років у безготівковій формі, обов’язково мають звернутись до органів соціального захисту з метою її перепризначення на наступний період.

Головне питання, яке виникає, у громадян: кому субсидії більше не виплачуватимуть? Як випливає з постанови Кабміну, допомогу не призначатимуть, якщо:

 1. загальна площа домогосподарства перевищує 130 м2 для квартир, 230 м2 для будинків;
 2. будь-хто із складу домогосподарства або член сім’ї особи із складу домогосподарства має у власності:

–           транспортний засіб, що підлягає державній реєстрації, з року випуску якого минуло менше п’яти років (крім мопеда і причепа);

–           більше ніж один транспортний засіб, що підлягає державній реєстрації, з року випуску якого минуло менше ніж 15 років (крім мопеда і причепа).

Не враховуються транспортні засоби, одержані безоплатно чи придбані на пільгових умовах через структурні підрозділи з питань соціального захисту населення, у тому числі за рахунок грошової допомоги на придбання автомобіля, а також транспортні засоби, придбані батьками-вихователями дитячих будинків сімейного типу.

 1. 18-річні особи зі складу домогосподарства не мають доходів або дохід менший за розмір мінімальної заробітної плати; та/або ними або за них не сплачено ЄСВ; або такі особи перебували за кордоном сукупно більше 60 днів. До 60-денного періоду перебування за кордоном не включаються дні службового відрядження, лікування, навчання або догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за кордоном, що підтверджується відповідними документами.
 2. будь-хто із складу домогосподарства протягом року до призначення субсидії здійснив купівлю (набув право власності) на земельну ділянку, квартиру (будинок), транспортний засіб, будматеріали або оплатив (одноразово) будь-які послуги (крім медичних, освітніх та житлово-комунальних послуг), здійснив внесок до статутного капіталу організацій, сплатив кошти на благодійну діяльність, надав безповоротну фінансову допомогу/позику на суму, яка перевищує 50 тис. гривень;
 3. органом соціального захисту населення отримано інформацію про наявність простроченої понад місяць заборгованості * з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, сума якої перевищує 340 грн (норма не застосовується під час призначення субсидії у разі, коли Мінсоцполітики не забезпечено фінансування житлових субсидій таким громадянам у грошовій/готівковій формі);

* крім заборгованості за послугу з постачання та розподілу природного газу, що нарахована виконавцем комунальної послуги з посиланням на рішення суду щодо норм споживання природного газу побутовими споживачами у разі відсутності лічильників газу та у зв’язку з приведенням об’ємів використаного природного газу побутовими споживачами до стандартних умов.

 1. громадянин не повернув надміру перераховану (виплачену) суму житлової субсидії за попередні періоди її одержання на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення або не сплачує суми до повернення, визначені відповідним структурним підрозділом з питань соціального захисту населення;
 2. у складі домогосподарства є особи, які мають заборгованість з аліментів понад три місяці.
 3. будь-хто із складу домогосподарства або член сім’ї особи із складу домогосподарства має у власності більше ніж одне житлове приміщення (квартиру, будинок), крім житла, яке належить на правах спільної сумісної або часткової власності, розташованого в сільській місцевості на тимчасово окупованій території у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, у населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють своїх повноважень, та у населених пунктах, що розташовані на лінії зіткнення, або житла, непридатного для проживання
 4. будь-хто із складу домогосподарства або член сім’ї особи із складу домогосподарства на 1 число місяця, з якого призначається житлова субсидія, має на депозитному банківському рахунку (рахунках) кошти у сумі, що перевищує 100 тис. гривень, про що зазначається в декларації;
 5. будь-хто із складу домогосподарства або член сім’ї особи із складу домогосподарства протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії, призначенням житлової субсидії без звернення здійснив операції з купівлі безготівкової та/або готівкової іноземної валюти, а також банківських металів на загальну суму, що перевищує 50 тис. гривень.

Механізм виплати грошей та оплати за житлово-комунальні послуги

Субсидії готівкою нараховується у наступному місяці від того, за який призначена субсидія. Рахунок за газ ви оплачуєте цими грошима самостійно. Звертаємо увагу, що у всіх рахунках за житлово-комунальні послуги субсидії відображено не буде! Отже, чим більша економія газу – тим більше «живих» грошей отримаєте на руки.

Наголошуємо: отримавши субсидію готівкою, споживач надалі зобов’язаний самостійно оплатити рахунок за комунальні послуги.

У разі несвоєчасної оплати за житлово-комунальні послуги в подальшому субсидії призначено не буде!

Детальніше з інформацією щодо виплати субсидій готівкою ви можете ознайомитись на сайті Мінсоцполітики.

Через рахунки яких банків та/або установ можна отримати субсидію у готівковій формі?

Житлова субсидія у готівковій формі надається громадянам шляхом перерахування коштів органом соцзахисту на рахунок субсидіанта, відкритий в уповноваженому банку, чи виплачується йому готівкою через відділення організації, що здійснює виплату і доставку пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання.

На сьогодні уповноваженими банками для виплати житлових субсидій у готівковій формі є 45 банків (станом на 01.04.2021), визначені відповідно до Порядку відбору банків, через які здійснюється виплата пенсій, грошової допомоги, виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням та заробітної плати працівникам бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2001 р. № 1231.

Чи потрібно подавати оновлені заяву та декларацію до органів соцзахисту для перепризначення  субсидії після 1 травня 2021 року?

Згідно з Постановою КМУ від 19.05.2021 № 505 «Деякі питання призначення житлових субсидій»,  призначення житлової субсидії на наступний період домогосподарствам, які отримували житлову субсидію в опалювальному сезоні 2020-2021 років, буде проводитися без особистого звернення громадян.

Винятком є лише ті домогосподарства, яким субсидія:

–           надавалася у грошовій безготівковій формі (необхідно отримати дані для виплати коштів у готівковій формі);

–           була призначена за фактичним місцем проживання осіб (орендарі житлових приміщень; внутрішньо переміщені особи);

–           була призначена без урахування окремих осіб з числа зареєстрованих у житловому приміщенні, які не проживають за місцем реєстрації.

З переліком документів, що подаються до органів соціального захисту населення для призначення та/або перепризначення субсидії можна ознайомитись на сайті Міністерства соціальної політики за посиланням: https://www.msp.gov.ua/news/16214.html.

Написати коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов’язкові поля позначені *.