SmartNews

головні новини Червонограда, Сокаля та регіону
“Осінні вибори протверезять голови наших людей. Наївшись обіцянок, обиратимуть не емоціями, а розумом” – Михайло Цимбалюк

5 вересня, за рішенням ЦВК, стартувала кампанія з виборів в оновлені органи місцевого самоврядування. Про її особливості розповів народний депутат від фракції «Батьківщина» Михайло Цимбалюк.

– Комусь може здатися, що місцеві вибори не такі значущі для країни, як, скажімо, президентські чи парламентські…

– Це вибори відбуватимуться за новим Виборчим кодексом. Місцеві органи утворюватимуть за новою моделлю, коли замість сільських і селищних рад будуть об’єднані територіальні громади. За новим принципом – через відкриті партійні списки – обиратимуть владу укрупнених районів і обласні ради, які матимуть значно більше повноважень, ніж дотепер. Новоутворені облради формуватимуть виконавчі комітети. Відтак влада повністю перейде на місця. Тому ці вибори так важливі.

– Але старост у селах не обиратимуть, а призначатимуть. Чи не є це «усіченим» народовладдям?

– Згоден, що у цьому криється елемент недовіри до громади. Маємо наслідок роботи «слуг народу», які по-своєму сформували Виборчий кодекс. Після завершення виборчої кампанії у цей Кодекс конче треба буде внести відповідні зміни. Громадам мають повернути право обирати собі старосту, свого представника, який відстоював би їхні в інтереси в ОТГ і ніс би повну відповідальність перед цією громадою.

Цей Виборчий кодекс, хоч і значно кращий від попереднього, все ж недосконалий. Відкриті списки є не зовсім відкритими. Парламент не врахував пропозиції «Батьківщини» про 5%-бар’єр…

– Які нові можливості після осінніх виборів отримають місцеві громади?

– Пам’ятаємо, як п’ять років тому відбувалися перші вибори в ОТГ за ініціативою знизу. Цим ОТГ обіцяли золоті гори. Надходження від усіх підакцизних товарів, які продають на території громади  – паливно-мастильні матеріали, світлі нафтопродукти, тютюн, алкоголь – все це мало йти у дохідну частину бюджету. Спочатку так і було. Та коли центральна влада побачила, яким великим ресурсом розпоряджається громада, помаленьку почала ці ресурси забирати. Було домовлено, що місцеву медицину і освіту фінансуватиме центральний бюджет, та згодом частково, а потім майже повністю, перекинули цей тягар на плечі місцевих бюджетів. Важливо, щоб новообране керівництво органів місцевого самоврядування мало повне право розпоряджатися своїми фінансовими ресурсами, землею як у населеному пункті, так і поза ним (здавати її в оренду, виставляти на аукціон). А ще треба створити запобіжники від зловживань – щоб не сталося, що одні прийдуть до влади, роздадуть-продадуть землю, а наступникам господарювати буде ні на чім. На жаль, вже є такі випадки, коли громада немає землі навіть під новий цвинтар…

– Чи нема ризику, що люди виберуть собі місцевих князьків з абсолютною владою? Чи існують запобіжники від владарювання на місцях ймовірних авторитарників?

– Ризики є. І поки що нема на то ради. Це видно по розмаїттю обіцянок і реклам. За багато років діяльності таких політичних сил, як «Батьківщина», люди мали можливість переконатися, хто з партійців як себе зарекомендував. І знають, кого обирати. Ми – люди реальних справ. Коли місцеві князьки, які володіють землями, підприємствами, де працюють члени громад, обіцяють манну небесну, то таким чином здійснюють на них політичний тиск. Тож у нові органи влади можуть увійти не тільки представники політичних сил, а й так звані політичні проекти-одноденки, назви яких від виборів до виборів змінюються. У цьому найбільша небезпека. Партії нестимуть політичну відповідальність за своїх делегованих представників – якщо ті не виправдають довіру виборців. А у перебіжчиків з політпроєктів (це зазвичай одні і ті ж люди) такої  відповідальності не буде. Маніпуляція і обман для них – норма. Громадянам треба уважно придивитися, хто і з чим іде на вибори, де хто був раніше, що обіцяв і що зробив…

Вірю, що осінні вибори трохи протверезять наші голови, люди, наївшись обіцянок на президентських виборах і від нардепів-мажоритарників, тепер обиратимуть не емоційно, а твердим розрахунком, розумом, аналізом.

– Яких цікавих людей запропонує на місцевих виборах команда «Батьківщини»?

– У кожному населеному пункті наша партія має свою «первинку». За останні п’ять років їх склад оновився. Серед тих, кого пропонуватимемо в органи влади, майже наполовину – нові люди, молодь, яка раніше не брала активної участі у політично-громадській діяльності. А також відомі і авторитетні люди, у тому числі, з бізнесу. Серед таких на Львівщині – брати  … з Дрогобича, які повернулися з Росії і тепер тут ведуть свою справу, займаються видобуванням вуглеводнів. У наших лавах – представники малого і середнього бізнесу зі Східниці. На голову об’єднаної територіальної громади у Турці ми будемо рекомендувати Мирославу Павлик, яка багато років очолює центр зайнятості. Нашу партійну активістку –  директора школи… пропонуватимемо обрати головою Самбірської ОТГ. Під прапорами нашої партії на місцеві вибори піде багато відомих аграріїв, медиків, інших шанованих людей. На виборах до обласної ради балотуватиметься представник Національного університету ім. Івана Франка Мар’ян Лозинський…

– Досі жодна виборча кампанія «Батьківщини» не обходилася без Юлії Тимошенко. З інформації у ЗМІ відомо, що вона захворіла. Як почувається тепер?

– Коронавірус не перебирає, може захворіти будь-хто… Я спілкувався з Юлією Володимирівною ще до її хвороби. Вона тоді мала (після одужання має) намір приїхати на Львівщину, щоб поспілкуватися з громадами і роз’яснити їм, як важливо обрати фахових, досвідчених, ефективних людей в органи місцевої влади. Бажаємо Юлії Володимирівні якнайшвидшого одужання (знаємо, стан її здоров’я поліпшився).

Розмовляв Іван ФАРІОН (Джерело – Батьківщина Львівщини).   

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.