Warning: getimagesize(http://www.smartnews.com.ua/wp-content/uploads/2020/01/8FD6F0F4-2142-4CDE-9079-B69940DF2561-449x1024.jpeg): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /home/ds001/smartnews.com.ua/www/wp-content/plugins/wp-open-graph/output.class.php on line 306

SmartNews

головні новини Червонограда, Сокаля та регіону

Під час так званих «лихих дев’яностих», коли молода українська держава перебувала на початковому етапі утвердження своєї незалежності, здавалося, що в погоні за необхідністю нагодувати свої сім’ї наші співвітчизники надовго забудуть про те, що дітей потрібно не лише забезпечувати найнеобхіднішим, але й розвивати їхнє прагнення до прекрасного. На щастя, у цей важкий час тотального безгрошів’я тодішній владі Червонограда вистачило розуму і витримки для того, аби не розпродати за безцінь численні приміщення спорожнілих дитячих садочків та позашкільних навчальних закладів. Гострий період економічного завмирання поступово минав, і працьовиті люди середнього віку знаходили собі заняття, яке дозволяло відчувати хоча б якусь впевненість у завтрашньому дні. Саме цей момент можна назвати стартом нового етапу життя усієї нашої держави загалом і таких міст як Червоноград зокрема. Бо народжувалося щоразу більше дітей, а отже отримали можливість для нормальної роботи та розвитку не лише загальноосвітні школи і дитячі садки, але й позашкільні навчальні заклади, які до цього часу ледь виживали.

Через два десятиліття після цих подій Червоноградська дитяча школа мистецтв є однією із найпотужніших та найуспішніших у всій Західній Україні. Зараз тут навчається понад 800 учнів, працює 74 викладачі. Зберігши кістяк колективу в найбільш нестабільний період, навчальний заклад зумів налагодити свою роботу та завдяки численним мистецьким успіхам кращих випускників переконати багатьох мешканців нашого міста у тому, що таланти обдарованих дітей неодмінно слід розкривати. Про досягнення та перспективи школи мистецтв ведемо бесіду з її директором Наталією Зіньків.

Наталіє Миколаївно, які досягнення ваших учнів та викладачів вважаєте найважливішими у минулому році?

– 2019 рік для Червоноградської дитячої школи мистецтв виявився дуже успішним в плані здобуття перемог та призових місць у різноманітних творчих конкурсах. Неабияк потішив усіх нас хор старших класів. Цей колектив переміг у обласному конкурсі хорів, отримав другу премію на Всеукраїнському фестивалі «Весняні голоси», що проходив у місті Тисмениця поблизу Івано-Франківська, Всеукраїнському фестивалі-конкурсі «Жайвір скликає друзів» (місто Львів), а також цілком заслужено виборов право брати участь у заключному гала-концерті Десятого відкритого дитячо-юнацького хорового фестивалю «Співаймо канон», що відбувся у Львівській національній філармонії. Саме цей виступ виявився для нас найяскравішим, адже всі учні були в захопленні від можливості продемонструвати свої вміння на головній професійній мистецькій сцені Західної України. Ключовим номером і справжньою візитівкою концертної програми хору старших класів став твір Святослава Вакарчука «Не твоя війна», аранжування якого виконав диригент знаного далеко за межами нашої держави оркестру «НАОНІ» Олег Кунтий. Цей твір нікого із глядачів не залишив байдужим, адже виконували його наші учні і майстерно, і надзвичайно емоційно. Важливу роль в успішних виступах хору старших класів відіграв камерний оркестр нашої школи, керівником якого є Віра Дебела. Свого часу він перебував на балансі міського Народного дому, де отримав звання Народного, але згодом його було розформовано. За моєю ініціативою цей колектив і сьогодні продовжує свою творчу діяльність, його сміливо можна назвати однією з найбільших мистецьких окрас нашого міста. Але, на мою думку, камерний оркестр має бути поновлений у Народному домі.

Чудово виступили наші вихованці і на обласних конкурсах. Найбільших успіхів досягли Анастасія Гейко (бандура, викл. Оксана Андрейчук), Тарас Геледчак (баян, викл. Богдан Сайко), Діана Сніданко (акордеон, викл. Інна Сніданко).

У листопаді в рамках Міжнародної мистецької виставки «Львівський осінній салон «Високий Замок-2019» відбувся обласний конкурс дитячого малюнка. Дипломом за участь у ньому був нагороджений учень другого класу Владислав Свистун (викл. Галина Войтович). Вагомими є і успіхи наших юних теоретиків – перші місця здобули Ольга Бучек (викл. Раїса Цвід), Вероніка Крисовата (викл. Марія Латій), другі місця – Матвій Михайлишин (викл. Леся Павлик), Вікторія Тихонова, Анастасія Березовська (викл. Марія Сайко), Катерина Соболта (викл. Леся Павлик), третє місце – Діана Сніданко (викл. Раїса Цвід). Дипломом нагороджено Володимира Вітика (викл. Леся Павлик).

Минулого року вихованці нашої школи вперше взяли участь у Регіональному фестивалі-конкурсі юних музикантів «Інтсрументальний вернісаж», котрий відбувся у місті Бібрка Перемишлянського району. І здобули чимало нагород. Зокрема, перше місце за гру на бандурі присуджено Вікторії Бондарук (викл. Наталія Зіньків). Другі місця отримали Аліна Дацишин (фортепіано, викл. Ольга Празднікова), Ірина Бородіна (фортепіано, викл. Зінаїда Важнова) та Кіра Зазуляк (фортепіано, викл. Валерія Білань). Скарбничка нашої мистецької команди поповнилася також чотирма бронзовими нагородами – їх отримали Ілона Боршовська (акордеон, викл. Інна Сніданко), Тетяна Свидерська (флейта, викл. Павло Захарченко, концертмейстер Ольга Празднікова), Анастасія Гейко (бандура, викл. Оксана Андрейчук) та Софія Серкіз (фортепіано, викл. Галина Завражна). Окрім того, дипломами з відзнакою за участь у цьому фестивалі-конкурсі було нагороджено Мар’яну Кісилевич (скрипка, викл. Надія Іванишин, концертмейстер Наталія Гедзик), Оксану Горовську (фортепіано, викл. Галина Завражна) та Назарія Гріцу (саксофон, викл. Іван Бойко, концертмейстер Мирослава Куранова).

У 2019 році вперше у Львові відбувся дуже потужний Міжнародний конкурс юних піаністів «Lviv kawai UA». Другу премію у цих мистецьких змаганнях з-поміж 160-ти учасників здобула наша учениця Кіра Зазуляк (викл. Валерія Білань). Перший тур конкурсу інструментальних ансамблів малих форм проходив у Жовкві. Участь у ньому взяв колектив під керівництвом Надії Іванишин. До складу ансамблю увійшла також група ударних інструментів. Я дуже втішена тим, що нам вдалося відновити клас ударних інструментів та сподіваюся, що в майбутньому його учні досягатимуть вагомих успіхів. Нашою справжньою гордістю є інструментальний ансамбль, яким керує Павло Захарченко. Минулого року цей колектив здобув заслужену перемогу у другому турі конкурсу інструментальних ансамблів малих форм, який відбувся у Львівському палаці мистецтв. До складу колективу входять Андрій Драбик, Арсен Миськів (викл. Павло Захарченко), Назар Гріца, Владислав Іванческул (викл. Іван Бойко) та Аліна Науменко (викладач Валерія Білань). Ці діти отримують неабияке задоволення від того, що вони роблять. І навіть влітку, коли у приміщенні нашої школи відбувався ремонт, вони приходили і просили дозволу позайматися. Така працелюбність обов’язково принесе хороший результат, який ми, власне, і бачимо.

Досягнень, як бачите, чимало, і значну роль у здобутті усіх цих перемог та призових місць відіграли батьки та наставники наших учнів, які практично завжди беруть на свої плечі фінансове забезпечення їх участі у конкурсах і фестивалях. А це дуже недешева справа, адже потрібно замовити транспорт, оплатити харчування та усі супутні витрати. Тому щиро дякую батькам за розуміння і постійну підтримку.

Але ж не конкурсами єдиними живе школа. Які іще події були для закладу у минулому році визначальними?

– 1 грудня минулого року, на свято Романа, викладачі Дитячої школи мистецтв, а саме учасники камерного хору «Кристинопіль» і камерного оркестру, виступили із мистецьким дарунком у великій залі палацу Потоцьких міста Червонограда. Дуже тішимося, що саме цей концерт зібрав аншлаг, бо вдома, перед власною публікою, співати найприємніше. До того ж акустика у нашому палаці відмінна. Повірте, нам є із чим порівняти, бо виступати ми мали честь, наприклад, у Домініканському соборі Львова, Крехівському монастирі, старовинних храмах Болгарії, Івано-Франківська та багатьох інших місцях. Будівничі червоноградського палацу Потоцьких дотримувалися усіх давніх правил спорудження будівель, котрі призначалися для концертів класичної музики та виступів вокальних колективів, а тому звук у цьому залі поширюється і сприймається слухачами на найвищому рівні. Щиро вдячні завідувачці філії музею історії релігії Галині Гриник та усьому її колективу та допомогу в організації цього чудового виступу.

До речі, в рамках концерту у палаці Потоцьких відбувся майстер-клас для хорового зонального методичного об’єднання викладачів мистецьких шкіл. Приємно, що саме на базі Червоноградської дитячої школи мистецтв було сформовано кілька таких спеціалізованих об’єднань, які очолюють наші фахівці. Зокрема, головою зонального об’єднання викладачів гри на духових інструментах є Павло Захарченко, об’єднання спеціалістів теоретичних дисциплін очолює Марія Латій, керівником спілки викладачів гри на народних інструментах є Любов Лопатюк, на струнно-смичкових – Надія Іванишин, а я маю честь бути головою зонального об’єднання бандуристів. Працюємо потужно, регулярно ділимося напрацюваннями з іншими учасниками цих об’єднань, які є викладачами мистецьких дитячих шкіл із міст Броди, Радехів, Кам’янка-Бузька, Сокаль, Белз, Рава-Руська, Великі Мости, Жовква, Соснівка, Гірник.

Живемо у доволі бурхливий час. Практично всі найвищі владні кабінети регулярно займають нові люди, а нова мітла, як відомо, по-новому мете. Впроваджується немало реформ, значна частина яких зводиться до банального скорочення кількості працівників державних чи комунальних установ. Які зміни можуть спіткати найближчим часом галузь позашкільної освіти?

– На жаль, корисного чи приємного органи державної влади нам пропонують мало. Проєктом змін до законодавчих актів, які регулюють діяльність закладів позашкільної освіти, передбачається, для прикладу, скорочення тривалості уроку спеціальності всього лиш до двадцяти двох хвилин, тоді як зараз, нагадаю, є дві повноцінні години. Можуть бути анульовані заняття із сольного співу. Викладачам регулярно доведеться проходити атестації, результати яких необхідно буде тривалий час вносити у електронну базу. А спеціалістів з комп’ютерних технологій чи діловодів у нашому штаті немає. Фахівці молодого чи середнього віку якось із цим би розібралися, а от що робити нашим викладачам поважного віку, таким як, наприклад, Галина Крупка? Вона є справжнім світилом, корифеєм, глибою знань по класу фортепіано, з історії музичної літератури. Їй 82 роки, і вона зі світлим розумом чудово проводить уроки, лекції та інші заходи. Проте, виконати нові умови атестації вона, вочевидь, не зможе. Бо для цього потрібно буде не лише тривалий час працювати за комп’ютером, але й відвідувати семінари, курси, брати участь у різних конкурсах, в тому числі міжнародних. Тобто для викладачів старшого покоління, які ще мають ресурс для того, аби передати дітям свої неоціненні знання та досвід, можуть бути створені нестерпні умови. Одним словом, ознайомившись із проектом змін, усі ми пережили великий стрес. Більшість із цих нововведень вважаю неприпустимими, і я, як представник ради директорів мистецьких шкіл Львівщини, брала активну участь у написанні колективних листів на ім’я міністра, у яких йшла мова про необхідність відтермінування введення цих змін у життя та розробки нового, адекватнішого проєкту нашого профільного законодавства. Наша мистецька освіта вважається однією із найпотужніших та найпрогресивніших, такою, яка дає світові найкращих митців.

Сучасна школа мистецтв повинна мати не лише вправних викладачів та старанних учнів, але й належну матеріально-технічну базу.

– Впродовж кількох останніх років зовнішній вигляд і оснащення нашої школи суттєво покращилися. Значну допомогу у цій важливій справі нам надала міська влада, а зокрема голова нашого міста Андрій Залівський. Брати участь у конкурсі мікропроектів та перемагати у них допомагали також батьки, спонсори Минулого року ми увійшли до переліку Топ-10 мистецьких шкіл Львівщини та отримали сертифікат переможця на суму 60 тисяч гривень. Ці кошти вклали у ремонт актової зали. У будівлі школи завершено встановлення енергозберігаючих вікон, капітально відремонтована уся аварійна підлога, замінено тепловий вузол, облаштовано хоровий клас, закуплено комп’ютерну техніку і принтери, чимало музичних інструментів, апаратуру . Цьогоріч сподіваємося відремонтувати просторі підвальні приміщення, які могли б використовувати для своїх потреб учні художнього та духового відділень. А також хочемо демонтувати зі стін старі радянські панелі, аби коридори школи здавалися просторішими і світлішими.

Якою ви хотіли б бачити школу мистецтв у майбутньому?

– Первородно при відповіді не це питання мені хочеться взяти дитину. Щоб дитяча безпосередність і бажання, прагнення кожного учня ніколи не приглушувалися різними реформами, програмними засадами і недолугими змінами. Щоб оцей момент «радянщини», коли дитина при виході на сцену відчувала певну боязнь, назавжди відійшов у минуле. Хочу, аби в центрі уваги знаходилися не лише найталановитіші учні, але й менш обдаровані. Щоб наші діти вірили у свої сили і сміливо йшли до здобуття своєї мети. Прагну суттєво розширити духовий відділ школи, створити належні умови для наших художників. Зберегли класичну мистецьку освіту та вдало поєднати її із сучасними творчими напрямками. А також на традиційно високому рівні відзначити 60-річний ювілей школи, який ми святкуватимемо на головній сцені Червоноградського Народного дому 15 травня 2020 року. Гостинно запрошує усіх на наш ювілейний звітний концерт!
Автор: Андрій Дікальчук “Новини Прибужжя

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.