SmartNews

головні новини Червонограда, Сокаля та регіону
Із прилавка чи з асфальту? Чому в Червонограді не вдається викорінити стихійну торгівлю?

Стихійна торгівля у нашому місті існує вже багато років. В літній та осінній періоди людей, які намагаються продати щось із землі, найбільше. Трохи менше – навесні та взимку, адже на городину в цей час – не сезон. В основному з надією вигідно збути вирощену продукцію до Червонограда люди приїжджають автобусами із навколишніх сіл, а також дизель-поїздом – із сусідньої Волині.

Частина із них чемно прямує на ринок, платить за торгове місце і дотримується всіх санітарних вимог. А інші вчиняють простіше – розкладаються на тротуарі у місцях, де масово ходять червоноградці. Розташування головних осередків стихійної торгівлі відоме давно. Це – околиці дев’ятиповерхового будинку за адресою вулиця Сокальська, 2 і сусідня територія біля п’ятиповерхівки №6. Ділянка вулиці Шухевича від центрального ринку до стадіону десятої школи. На вулиці Стуса роками торгують із асфальту навпроти двоповерхового універмагу ТОВ «Гравіс». На вулиці Шептицького – поблизу входу у супермаркет «Вопак». А ще – біля магазинів «Рукавичка», що на вулицях Бандери та Івасюка.

Впродовж кількох минулих років найбільший осередок стихійної торгівлі на вулиці Сокальська був, так би мовити, «напівстихійним». Бо 20 серпня 2015 року виконавчий комітет Червоноградської міської ради попереднього скликання прийняв рішення №164, яким тимчасово закріпив територію вздовж вулиці Сокальської між будівлями №5 і №7 за комунальним підприємством Червоноградський ринок. Завдяки цьому рішенню працівники головного ринку міста отримали право організовувати тут торгівлю, приймати оплату за місця, а також зобов’язалися прибирати сміття.Вже у момент прийняття цього суперечливого рішення було зрозуміло, що воно лише частково нормалізує ситуацію і аж ніяк не зможе вирішити проблему періодичного виникнення осередків стихійної торгівлі. Бо місця для всіх охочих на вузькій ділянці тротуару навіть близько не вистачало. Та й про дотримання необхідних санітарних норм вести мову не було підстав. Але торгівля на Сокальській активно велася аж до початку загальнодержавного карантину через пандемію коронавірусу.

На початку 2020 року Червоноградський ринок здобув на аукціоні право орендувати земельну ділянку Укрзалізниці, яку раніше використовувало для своєї діяльності ліквідоване комунальне підприємство «Ринок «Левада». Скориставшись вимушеним призупиненням роботи через карантин, керівництво ринку організувало перенесення усіх металевих столів із вулиці Сокальської на територію поблизу залізничного вокзалу. Після того, як торгівлю дозволили відновити, сюди запросили всіх охочих продавати овочі, фрукти, ягоди та іншу городину. В той же час єдиним місцем для законної реалізації м’ясних та молочних виробів залишили основну будівлю Червоноградського ринку.

Та стихійних торговців ці нововведення не злякали. «Не дозволяють стояти на Сокальській – підемо у сусідні двори або на Шухевича», – подумали, вочевидь, вони. І пішли. Поки що, правда, не надто масово. Але ж і поїзд із Волині ще не курсує. Тому цілком можливо, що після закінчення карантину місця на новій торговій площі та у критому ринку для всіх охочих забракне. І стихійна торгівля знову захлисне усі навколоринкові двори, залишаючи після себе гори сміття та купу незручностей для мешканців.

Яким чином ефективно запобігати поширенню стихійної торгівлі, розмірковували учасники наради, що відбулася 9 липня у кабінеті заступника міського голови Червонограда Володимира Коваля.

За словами начальниці структурного підрозділу «Муніципальна варта» КП «Комунальник» Оксани Савки, у першій декаді липня вартові спільно з працівниками поліції кілька разів оглядали території поблизу центрального ринку, на яких зазвичай відбувається стихійна торгівля. Побачивши правоохоронців, поки що нечисленні продавці швидко збирали свої товари у сумки і ховалися у сусідніх дворах або позаду кіосків. Але як тільки люди у формі проходили далі та зникали з поля зору, торговці так само швидко поверталися на свої уже звичні місця. На заклики йти всередину ринку або на площу поблизу залізничного вокзалу відповідали, що там для них немає місця. Хоча насправді вільні столи для реалізації городини чи молочної продукції наразі точно є.

Директор комунального підприємства Червоноградський ринок Сергій Воєвода наголосив на тому, що ліквідувати стихійну торгівлю у місті можна лише з допомогою працівників поліції, які повинні затримувати постійних порушників в момент незаконного продажу продуктів харчування або інших товарів, складати на них протоколи і направляти до суду. Бо вмовляння і переконування на порушників уже давно не діють. Більшість із них торгують на асфальті уже далеко не перший рік і принципово не хочуть заходити всередину ринку. Адже там треба заплатити 14 гривень за торгове місце і ще орієнтовно 3 гривні за лабораторну експертизу овочів, фруктів або ягід. А на вулиці можна торгувати безкоштовно.

Начальник сектора превенції патрульної поліції Червоноградського відділу поліції Юрій Дмитрів зазначив, що 9 липня на вулиці Стуса правоохоронці затримали чоловіка, який продавав сільськогосподарську продукцію у невстановленому місці. Товар у нього вилучили, склали протокол про адміністративне правопорушення та одразу ж доправили торговця до суду. Під час розгляду справи чоловік поводив себе нахабно, грубив судді. Його визнали винним та призначили штраф у розмірі 51 гривні з конфіскацією товару. Сума покарання ніби й невелика. Але разом із нею, наголосив Юрій Дмитрів, порушнику доведеться сплатити ще й 420 гривень судового збору. За словами правоохоронця, для недопущення розгулу стихійної торгівлі працівники поліції та муніципальної варти мають із самого ранку перебувати у місцях, де полюбляють незаконно розташовуватися продавці сільгосппродукції. Тоді їм не залишиться нічого іншого, як іти у приміщення ринку. Вже найближчим часом такі чергування мають відбуватися регулярно.

Під час обговорення питання заступник міського голови Червонограда Володимир Коваль закликав працівників поліції складати протоколи про торгівлю у недозволених місцях в першу чергу на тих продавців, які проводять цю діяльність вже тривалий час і торгують продуктами харчування, придбаними на гуртових ринках, а не вирощеними власноруч.

Начальник міського відділу Держпродспоживслужби Руслан Черник наголосив на тому, що вже майже десять років на вулиці Шухевича дві групи людей регулярно продають м’ясо невідомого походження із салонів мікроавтобусів. І хоча їх уже не раз притягували до адміністративної відповідальності, свою незаконну діяльність вони вперто продовжують. Пан Руслан вчергове закликав червоноградців в жодному разі не купувати м’ясні вироби поза межами ринку. Адже вони не проходять лабораторного контролю і можуть містити бактерії та інші мікроорганізми, споживши які, людина може отруїтися і навіть померти.

На завершення наради директор КП Червоноградський ринок Сергій Воєвода повідомив, що відтепер головне приміщення торговиці та продуктовий ринок поблизу залізничного вокзалу працюватимуть також по понеділках. Раніше ці дні для підприємства були вихідними. За його словами, якщо після завершення карантину на цих територіях не вистачатиме місць для торгівлі сільськогосподарською продукцією, керівництво ринку розгляне питання перенесення частини продавців на так звану другу площу. Раніше там активно торгували одягом, взуттям та іншими промисловими товарами, але останнім часом через економічну кризу значна частина контейнерів постійно закриті або ж використовуються як склади. Ще частину місць для продажу овочів та фруктів можуть найближчим часом вивільнити за рахунок підприємців, які торгують квітами у приміщенні критого ринку. Їх планують переселити на територію під навісом, котру раніше займали продавці молочних виробів.

А заступник міського голови Володимир Коваль зазначив, що керівництво автотранспортного підприємства «Червоноградське АТП 14628», якому належить будівля автовокзалу і територія навколо нього, розглядає можливість зміни цільового призначення частини земельної ділянки, котру зараз використовують як парковку. Її хочуть перепрофілювати під ринок для торгівлі сільськогосподарською продукцією.

Автор Андрій Дікальчук (газета “Новини Прибужжя”)

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.