SmartNews

головні новини Червонограда, Сокаля та регіону

Всесвітній день боротьби проти раку відзначається 4 лютого під гаслом «Я є і буду» («I Am and I Will»). Мета цього дня – сприяння обізнаності про рак як одну з глобальних проблем сучасної цивілізації та зміцнення зусиль, спрямованих на боротьбу із захворюванням:  зниження впливу факторів ризику, скринінг та виявлення раку на ранніх стадіях, підвищення доступності діагностики, якісного лікування та паліативної допомоги.

Про це повідомили у Львівській ОДА.

«Європейський кодекс боротьби проти раку», розроблений ВООЗ, містить  12 способів уберегти себе від раку.

1. Не паліть. Не вживайте жодних видів тютюнової продукції.

2. Зробіть свій дім вільним від тютюнового диму. Зробіть так, аби середовище на роботі теж було бездимним.

3. Підтримуйте здорову масу тіла.

4. Будьте фізично активними в повсякденному житті. Обмежте кількість часу, який ви проводите в сидячому положенні.

5. Дотримуйтесь здорового раціону харчування.

– Вживайте в їжу велику кількість цільних злаків, зернобобових, овочів і фруктів;

– Обмежте вживання висококалорійних продуктів (з високим вмістом цукру або жиру) і уникайте вживання підсолоджених напоїв.

– Уникайте вживання м’ясної продукції, підданої технологічній обробці, і продуктів з високим вмістом солі.

6. Обмежте або повністю відмовтесь від споживання алкогольних напоїв.

7. Уникайте надмірного впливу сонячних променів, особливо на дітей.  Використовуйте сонцезахисні засоби. Не користуйтеся соляріями.

8. На робочому місці захищайте себе від впливу речовин, які викликають рак. Дотримуйтесь  правил з охорони та гігієни праці.

9. З’ясуйте, чи ви не піддаєтеся впливу радіації внаслідок високого рівня природнього опромінення радоном в житловому приміщенні.

10. Для жінок: якщо у вас є така можливість, годуйте свою дитину грудьми. Грудне вигодовування знижує ризик розвитку раку в матері.

11. Подбайте про те, щоб ваші діти пройшли вакцинацію від гепатиту В (для новонароджених), вірусу папіломи людини (для дівчаток).

12. Пройдіть скринінг на такі види раку: рак шийки матки (жінки), рак грудної залози, рак кишківника (чоловіки і жінки), рак простати (чоловіки).

Довідково: 

За даними ЛДОРЛДЦ, cтаном на 1 січня 2020 року на обліку в канцер-реєстрі Львівської області перебуває   72923 хворих на злоякісні новоутвори (ЗН). Поширеність ЗН становить 2813 хворих на 100 тис. населення проти 2755,8 минулого року.

За 12 місяців 2019 року взято на облік 8240 онкологічних хворих, що на 1,4% більше, ніж за 2018 рік.  Виявлено 8866  нових  випадків ЗН. Співвідношення чоловіків до жінок 49% : 51%.

У 2019 році отримало лікування 5948 первинно виявлених онкологічних хворих, що становить 72,2% (по Україні – 68,0%). Комплексне та комбіноване лікування отримали 1633 вперше виявлених хворих, лише хірургічне лікування – 47,3%.

Смертність від ЗН у 2019 році становила 137,2 на 100 тис. населення. Всього від ЗН за 12 місяців минулого року померло 3436  хворих.   Найвища смертність до року характерна для раку підшлункової залози, стравоходу, легенів, шлунка, печінки. Показник смертності до 1 року знову знизився порівняно з попередніми роками до 21,5% (по Україні – 39,7%).  

Протягом 2019 року зареєстровано 921 первинний випадок захворювання на рак грудної залози у жінок  та 264 первинні випадки раку шийки матки. Зросло виявлення доінвазивного раку шийки матки, на стадії in situ виявлено 231  випадок проти 215 у минулому році. Виявлені зміни можуть вказувати на ефект від впровадження скринінгової програми в рамках реалізованого субпроекту «Онкопревенція та впровадження ефективних протипухлинних технологій у Львівській області». Тому важливо і надалі інформувати населення Львівщини та сімейних лікарів про роботу цієї програми, щоб забезпечити виявлення раку на ранніх стадіях.

Написати коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов’язкові поля позначені *.